Müslüman Çerkes Tabiri

Pek az itirazı olan bu tanım inanın çok hoşuma gidiyor.Geçenlerde bir kardeşimiz evleniyor nikah kıydıracaklarmış,Çerkes bir İmam bulduk nikahını kıydırdık.Resmiyeti zaten Belediyeler icra ediyorlar.

22 Ocak 2013 22:00
Birkaç genç,çoğunluğu Thamade dediğimiz yaşlıların bekleştiği odadayız.Nikahın öneminden bahsediyorlar.Bir diğeri çocuklarımıza gusül abdestini anlatıyor.Diğeri dilin unutulmasında biz yaşlıların da kabahati var diyor.Konuşulmadık konu,girilmedik mevzu bırakmıyorlar.Dinin önemi konusunda hemfikirler;Ee ne de olsa sürgün çocuklarıyız wuristen ön önemli farkımız bismen olmamız diyorlar.

Muhabbet tüm hararetiyle devam ederken biz İmam kardeşimizin tamam demesiyle,ikramlardan da son bir yudum alarak,hayırlı akşamlar temennileriyle nisaşe wune'den ayrılıyoruz.

Gerçekten Müslüman Çerkes önemli tanım.İslam bizim için önemli.Çocuklarımızı vakti geldiğinde sünnet ettiriyoruz.Kur'an öğretiyoruz.Yıkanılması gereken zamanda gusl abdesti almanın gerekliliğini öğretiyoruz.Çocuk doğduğunda kulağına ismini ezanlarla,dualarla üflüyoruz.Vefat edenlerimize cenaze namazı kılıyoruz.Hasılı doğumdan ölüme kadar müslümanlık bizim hayatımızda hep var.Mezar taşlarımızda bile inancımız vardır.

Pek az da olsa bu tanımı yanlış bulan kardeşimizle konuşurken o'na şöyle izaha çalıştım; Bak ! Ruslar, ortodoks Hristiyandırlar.Diğer milletler onları böyle tanır,tanımlar.SSCB döneminde bile bu tanım hakim bir tanımdı.Oysa Rusların arasında ateist olanlar hatta Müslüman olanlar bile var.Ama hepsi istisnai kalır ve Ruslar Ortodoks Hristiyandırlar tabiri genel geçer kabuldür.Almanlar içinde Protestandırlar denir ama Katolik hatta Ateistleri de vardır fakat tüm Dünya onları Protestan Almanlar olarak tanımlar...Yunanlılar için de aynı şey geçerlidir;Ortodoksturlar denir ama ateistleri ve Müslüman Rumları vardır.Örnekleri çoğaltmak mümkün...

Çerkesler-Adıgeler Bismendirler ama içlerinde inanmıyanları yahut farklı inananları olabilir ama Çerkesler Müslümandır genel geçer tabirdir.Ruslar da Çerkesleri Müslüman olarak görür ve tanırlar.

Müslüman Çerkes tabiri aynı zamanda birleştiricidirde.Enteresan olan bir şey daha var; Onu da söyleyeyim ve yazımı noktalayayım.Çerkesler-Adıgeler İslamiyeti duyarak kabul etmişlerdir.Yani zorlama Müslüman değildirler.Her Çerkes gibi bu durum bana ayrı bir keyif veriyor.Ya Rabbi beni Müslüman Çerkes olarak yarattığın için sana çok ama çok minnettarım...

çüyoko emrullah akbulat
 
Kaynak :
Bu Haber 1552 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Sağ Reklam