Anadilimiz Çerkesce'nin ( Adığabze ) Yaşatılması Konusunda Bugüne Kadar Hiç Şahit Olmadığımız İlkler

ADDER yöneticilerinden Yılmaz Dönmez ADDER'in ilklerini paylaştı.

02 Ekim 2013 12:43
ANA DİLİMİZ ÇERKESÇENİN (ADİĞABZE) YAŞATILMASI KONUSUNDA BU GÜNE KADAR HİÇ ŞAHİT OLMADIĞIMIZ İLKLER

1. Dünya’nın 45’e yakın ülkesinde kimlikleri, kültürleri ve ana dilleri ile yaşam mücadelesi veren biz Çerkes halkının, tarihi boyunca ana dili Çerkesçenin yaşatılması için diasporada örgütlenmiş ilk ve tek sivil toplum örgütü ADİGE DİL DERNEĞİ’dir.

2. Türkiye diasporasında hiçbir siyasi ve ideolojik kaygı taşımadan ihtisas bazında (Ana dilimiz konusunda) faaliyet gösteren ilk ve tek dernektir. 

3. Kuruluşundan bu güne kadar geçen 18 ay gibi kısa bir sürede;

a. 108.000 (Yüz sekiz bin) normal ve 4500 (dört bin beş yüz) teknik kelimeyi derleyerek latin ve kril alfabesi ile kayıt altına almış, yine 20.000 (Yirmi bin) kelimeyi sözlük bazında seslendirmiş ilk ve tek dernektir.

b. Ana dilimizde 65.000 (Altmış beş bin) fiili derleyen, 14 ayrı fiil grubu ve 155 fil çekim kalıbına sahip (65.000x114=7410000) Dünya’da ilk ve tek dernektir.

c. Word ve Excel programlarında hatalı yazılan çerkesçe kelimeleri düzelten programı, Adige Latin Alfabesine uygun olarak Adige Klavyesini, onlu sayı sistemine göre çok pratik kullanımı olan Sayımatik programını, anında latin alfabesini kril alfabesine, kril alfabesini de latin alfabesine çeviren Çevirmatik programını hazırlayarak Çerkes halkının kullanımına sunabilmiş ilk ve tek dernektir.

d. Dil öğrenimi için görsel ve sesli olarak 2500 (iki bin beş yüz) adet ders slaytı hazırlamış ilk ve tek dernektir.

e. Tek ses-tek harf sistemi esaslarına göre günümüz bilgisayar ve dijital sistemlerde çok rahat ve pratik kullanımı olan Adige Latin Alfabesini hazırlayan ilk ve tek dernektir.

4. Çerkes halkının yaşadığı her coğrafyada internet üzerinden tele konferans sistemi ile canlı dil kursları veren ilk ve tek dernektir.

5. Diaspora tarihinde ilk defa ana dilimiz konusunda Türkiye ve Yurt dışından en yüksek seviyede bireysel ve sivil toplum örgütlerimizin katılımı ile tamamen demokratik kurallara uygun olarak “DİL KURLTAYI” yapan ilk ve tek dernektir.

7. Yine tarihte ilk defa bu güne kadar alışıla gelmiş teamüllerin dışında 25 kişilik bir çalışma grubu nezaretinde, uzun ve zahmetli çalışmalar sonucu hazırlamış olduğu ADİGE LATİN ALFABESİNİ “biz yaptık oldu”, biz yaptık kabul edeceksiniz” demeden Çerkes halkının görüş ve önerisine sunarak olurunu alan ilk ve tek dernektir.

8. Adige Dil Derneği tarafından hazırlanan “ADİGE LATİN ALFABESİ” toplumsal uzlaşı ve çerkes halkının kurultay kararı ile kabul ettiği İLK VE TEK alfabedir.

Bu güne kadar yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır.

Can çekişen ana dilimizin yaşatılması konusundaki mücadelemize bütün hemşerilerimizi davet ediyorum. Çerkes ulusal bilincine sahip duyarlı hemşerilerimiz ile birlikte çok daha başarılı çalışmalar yapacağımıza ve ana dilimizi Dünya durdukça yaşatacağımıza inancımız tamdır. 

(Cenabı Allah çocuklarımızın dudaklarından ana dilimizi, yaşamlarından xabzemizi eksik etmesin)

* Adige Dil Derneğine üye olmak için www.adigedilder.com web sitemizdeki üyelik formunu eksiksiz olarak doldurmanız yeterlidir. 
Kaynak :
Bu Haber 1024 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Sağ Reklam